Požírání výkalů – Pomohou precizní mikroby?

Pokud váš pes požírá exkrementy, je velmi pravděpodobné že se jedná o projev dysbiozy – nerovnováhy ve střevní mikrofloře. Zvířata se tímto způsobem snaží doplňovat potřebné probiotické bakterie, které jim chybí. Bohužel to není forma, kterou by majitelé oceňovali. U šťěňat a mladých psů se jedná o častý problém, u zdravého jedince by měl s věkem vymizet.

Požírání výkalů u psů se odborně říká koprofagie

Koprofagie u psů je definována jako požírání výkalů svých vlastních, jiných psů nebo zvířat či člověka. Z etologického pohledu je koprofagie daleko větším problémem pro majitele než pro psa. Zcela přirozená koprofagie se vyskytuje u fen v období kojení.

K odstranění problému koprofagie je nutno provést podrobnou studii chování jedince. Někteří psi vykazující tento stav žijí v prostředí s nízkou stimulací okolními vlivy, bez kontaktu s osobami či jinými psy. Takovéto omezení svobody v období socializace štěněte zvyšuje pravděpodobnost vzniku tohoto problému v budoucnosti. Pro koprofagii neexistuje jediná terapie, protože každý případ musí být posuzován individuálně.

Proč štěňata a dospělí psi pojídají exkrementy?

1. Zvědavost

Možná je to zkrátka baví. Psi ze všeho nejvíc používají svou tlamu – rádi nosí klacíky a žvýkají hračky nebo kosti. Také mají rádi věci, které vydávají silný pach, což o exkrementech zcela jistě platí. Může se to zdát divné, ale možná Váš pes pojídáním výkalů jednoduše zkoumá něco, co jej zajímá.

2. Potřeba "zničit důkaz" špatného chování

Někdy se může stát, že štěňata sežerou vlastní hovínko při tréninku venčení na správné místo. Ještě totiž pořádně neví, kde mají a kde nemají potřebu vykonávat. A pokud nabudou dojmu, že provedli něco špatného, rozhodnou se ze strachu „zničit důkaz“. Podobné chování související s čištěním můžete zaznamenat i u starších psů v domě.
Feny často při čištění svých štěňat sežerou jejich výkaly. Nejspíš jde o pozůstatek instinktu. V divoké přírodě totiž fena sežráním hovínek vlastních štěňat sníží pravděpodobnost, že její zranitelné potomky najde některý z predátorů.

3. Nedostatky ve stravě

Jedna z nejčastěji vykládaných teorií zdůvodňujících toto psí chování tvrdí, že psi takto kompenzují nedostatky ve své stravě. Výkaly býložravců jim mohou poskytnout vitamíny, které nejsou součástí pravidelné psí stravy. Kočičí potrava má vysoký obsah bílkovin a tak mohou výkaly koček Vašeho psa lákat. Toto chování je třeba co nejdříve potlačit, neboť kočičí výkaly mohou být pro psa toxické.

Probiotika zvýší vstřebatelnost živin z potravy. Váš pes se bude cítit lépe protože dostane ze stravy to, co potřebuje.

 

Koprofagie u koček

Naopak u koček je velmi častým symptomem anorexie, jejíž důsledky jsou velmi vážné a mohou končit i smrtí. Příčiny anorexie jsou různé a zahrnují jak orgánová onemocnění, tak poruchy chování. Pokud podrobným šetřením vyloučíme orgánová onemocnění, můžeme začít uvažovat o poruše chování jako možné příčině. Vznik tohoto problému může vyvolat stresový faktor související například se změnami v dietě nebo v prostředí, ve kterém zvíře žije. V případech anorexie, vyvolané stresem souvisejícím se změnami v prostředí, je nutné odstranění stresujícího faktoru dočasná medikace anxiolytiky.

 

Precizními mikroby máme ve velkém procentu případů velmi pozitivní zkušenosti při požírání výkalů. A to i u mladých jedinců a šťěňat. Zvířata velmi brzy, často během týdne, přestávají o tyto „pochutiny“ jevit zájem. Důvodem je zejména skutečnost že POSTbiotika v přípravku zajišťují vhodné prostředí pro rozvoj prospěšné mikrobioty, tedy těch „hodných“ bakterií ve střevě vašeho psa. Mazel si je tak nemusí doplňovat od ostatních psů z jejich exkrementů. A vy to jistě oceníte kdykoli vám s láskou olízne obličej :)

Na stabilizaci střeva zpravidla stačí jedna kůra 3-4 týdny, problém by měl vymizet. Pokud se tak nestane, nebo se požíraní po vysazení Mikrobů vrátí, doporučujeme konzultaci s veterinářem. Příčinou může v takovém případě být něco jiného než samotný nedostatek prospěšných bakterií.