Máte psa či kočku s EPI?

Exokrinní pankreatická insuficience (EPI) je syndrom, který je charakterizován nedostatečnou účinnou exokrinní sekrecí pankreatu v tenkém střevě.

 

Příčiny EPI u psů

Nejčastější příčinou EPI u psů je atrofie pankreatických acinů (PAA). Ačkoli PAA byla zaznamenána u mnoha plemen, známá predispozice existuje u německých ovčáků, kolií a anglických setrů. Chronická pankreatitida, opakované epizody akutní nebo subakutní pankreatitidy a neoplazie slinivky břišní jsou rovněž uváděny jako příčina EPI u psů.

 

Příčiny EPI u koček

U koček je nejčastější příčinou EPI chronická pankreatitida. U některých koček byly jako příčina EPI hlášeny motoliceEurytrema procyonis , které se uchytily v pankreatických vývodech.

 

EPI je charakterizována ztrátou většiny funkční rezervní kapacity exokrinního pankreatu. Proto je pozorován pokles intraduodenální koncentrace pankreatických enzymů, bikarbonátu, antibakteriálních a enterálních slizničních „trofických“ faktorů, jakož i pankreatických a GI regulačních peptidů. V neposlední řadě dochází v důsledku EPI k malasimilaci živin (tuků, sacharidů, bílkovin, vitamínů, stopových prvků), přemnožení bakterií tenkého střeva, morfologickým a funkčním změnám tenkého střeva.

 

Příznaky EPI u psů a koček

Psi a kočky s EPI mají obvykle v anamnéze a klinických příznacích průjem z tenkého střeva s objemným, poloformním, nažloutlým nebo šedým trusem, polyfagii, piku, zejména u mladých psů s dědičnou EPI, extrémní úbytek hmotnosti, střevní borborygmus a dermatologické problémy, jako je chudá srst a seborrhoea sicca. U některých koček byla pozorována také anorexie.

Přestože jsou příznaky EPI typické, nejsou patognomické. U psů zahrnuje diferenciální diagnóza poruchy tenkého střeva, které způsobují malabsorpci nebo maldigesci (střevní parazité, zánětlivé onemocnění střeva, atrofie klků tenkého střeva, lymfangiektázie, difuzní malignity tenkého střeva, syndrom krátkého střeva, změny enzymové aktivity střevního kartáčku).

 

Diagnostika

Diferenciální diagnóza u koček zahrnuje střevní parazity, zánětlivé onemocnění střev, hypertyreózu, chronické selhání ledvin a triaditidu (chronická pankreatitida-cholangiohepatitida-zánětlivé onemocnění střev) a střevní lymfom.

Běžné hematologické výsledky jsou obvykle v mezích normy. Aktivita jaterních enzymů, jako je sérová alaninaminotransferáza, aspartátaminotransferáza a alkalická fosfatáza, je mírně zvýšená a může odrážet poškození hepatocytů sekundárně způsobené zvýšeným příjmem hepatotoxických látek přes abnormálně propustnou sliznici tenkého střeva nebo jaterní lipidózu. Současná hyperglykémie nebo abnormální glukózový toleranční test nejsou u psů s EPI běžné. Někteří psi mají subnormální kobalamin a vysokou koncentraci folátu. Kočky s EPI mají sníženou koncentraci kobalaminu a folátu v séru. Sérové koncentrace vitaminu E a A jsou u psů snížené, zatímco sérový vitamin K je u některých koček s EPI snížený. Absorpce stopových prvků u EPI může být sekundárně podporována nebo inhibována buď ztrátou specifických faktorů ovlivňujících absorpci, nebo změnou intraluminálního pH. U experimentálně vyvolané EPI u psů i v některých klinických případech byla zvýšena koncentrace celkového železa v séru a % nasycení přenosem, zatímco koncentrace mědi a zinku v séru byla snížena.

Histopatologické změny u psů s EPI zahrnují atrofii a fibrózu pankreatu, ložiska tukové infiltrace v játrech, destrukci klků epitelu a infiltraci lamina propria tenkého střeva lymfocyty a plazmocyty.

Potvrzení klinické diagnózy EPI je založeno na měření sérové trypsinu podobné imunoreaktivity (cTLI) pomocí radioimunoanalýzy. cTLI je druhově a pankreasově specifický test a určuje trypsin a trypsinogen, které se dostaly do krve z pankreatu. Hodnoty testu TLI jsou charakteristické a pomáhají při rozlišování EPI onemocnění tenkého střeva. Nízké koncentrace cTLI v séru (< 2,5 μg/l) jsou typické pro EPI. Referenční rozmezí TLI u normálních psů je 5,0 až 35 μg/l. Hodnoty cTLI mezi 2,5-5 μg/l svědčí pro časnou fázi EPI, před závažnou destrukcí exokrinního pankreatu.

Nový fekální test pro diagnostiku EPI je založen na stanovení aktivity fekální elastázy metodou ELISA. Jedná se rovněž o druhově a pankreaticky specifický test. Postačí jeden vzorek stolice a hodnoty nižší než 10 μg/g svědčí pro EPI. Nevýhodou tohoto testu je, že nízké výsledky mohou být občas zjištěny u normálních psů.

Pro diagnostiku EPI u koček byl vyvinut a validován TLI test pro kočky nalačno (fTLI). Hodnoty nižší než 8 μg/l svědčí pro EPI. Hodnoty fTLI mezi 8-17 μg/l svědčí pro časnou fázi EPI. Pro diagnostiku exokrinních poruch pankreatu byla nedávno vyvinuta a validována radioimunoanalýza, která měří imunoreaktivitu pankreatické lipázy (PLI) u psů a koček. Test PLI je citlivější a specifičtější než test TLI.

 

Léčba EPI

 

Léčba EPI je založena na úpravě stravy a suplementaci pankreatických enzymů.

 

Bylo prokázáno, že vysoce stravitelná dieta s nízkým obsahem tuku a vlákniny zmírňuje klinické příznaky EPI.

Někteří gastroenterologové malých zvířat naopak trvají na tom, že podávání nízkotučné diety klinické příznaky významně nezlepšuje. Doplněk stravy v podobě triglyceridového oleje se středně dlouhým řetězcem (2 ml/jídlo každý druhý den) může situaci pacienta dále zlepšit.

 

Exogenní suplementace pankreatických enzymů je základem léčby EPI u psů a koček.

Psi a kočky s EPI vyžadují parenterální suplementaci kobalaminu, vitaminu K a perorální suplementaci vitaminu E.

Neadekvátní suplementace enzymů může být příčinou selhání léčby EPI. V těchto případech je indikováno přehodnocení dávky. Lipáza je enzym citlivý na kyseliny. U některých psů s EPI musí po suplementaci enzymu následovat podání antacid (ranitidin, cimetidin).

Dalšími příčinami selhání léčby u psů s EPI jsou bakteriální přerůstání tenkého střeva a/nebo zánětlivé onemocnění tenkého střeva. V těchto případech je indikováno podávání metronidazolu a/nebo prednisonu.

 

LYPEX pankreatické enzymy pro psy a kočky s EPI.

Více informací zde nebo u vašeho veterináře.

VetPlus trade Czech

 

ZDROJ

https://www.vin.com/apputil/content/defaultadv1.aspx?meta=Generic&pId=11181&id=3852222

References

1.  Adamama-Moraitou KK, Rallis TS, Papasteriadis A, et al. Iron, zinc and copper concentration in serum, various organs and hair of dogs with experimentally induced exocrine pancreatic insufficiency. Digestive Diseases and Sciences, 2001, 46(7), 1444-1457.

2.  Adamama-Moraitou KK, Rallis TS, Papazoglou, et al. Liver biochemical and histopathological findings in dogs with experimentally induced exocrine pancreatic insufficiency. The Canadian Journal of Veterinary Research, 2004, 68, 56-61.

3.  Adamama-Moraitou KK, Rallis TS, Prassinos NN, et al. Serum vitamin A concentration in dogs with experimentally induced exocrine pancreatic insufficiency. International Journal for Vitamin and Nutrition Research, 2002, 72, 177-182.

4.  Rallis TS, Adamama-Moraitou KK, Soubasis N. Canine exocrine pancreatic insufficiency: Clinical and laboratory findings in 15 spontaneous cases. Canine Practice, 1999, 24, 12-15.

5.  Simpson M. Diseases of the pancreas. In: Tam's Small Animal Gastroenterology, 2nd ed, Saunders, 2003, 365-368.

6.  Steiner J, Williams D. Feline exocrine pancreatic disorders: insufficiency, neoplasia and uncommon condition. Compendium in Continuing Education, 1997, 19(7), 836-848.

7.  Westermarck E, Wiberg M. Exocrine pancreatic insufficiency in dogs. The Veterinary Clinics of North America, Small Animal Practice, 2003, 33, 1165-1179.

8.  Williams D. The pancreas. In: Guilford WG et al eds. Strombeck's Small Animal Gastroenterology. Philadelphia, Saunders, 1996, 381-410.

9.  Wilson B, Steiner J, Williams D. Development and validation of a radioimmunoassay for the measurement of feline lipase immunoreactivity (fPLI) in serum. ACVIM, 2002, Abstracts, 384.