Ucpané anální žlázky - Prevence a učinná pomoc
Anální žlázky jsou pachové žlázy, kterými si pes značí své teritorium. Paraanální pachové váčky se neustále plní a vyprazdňují se obvykle společně se stolicí, která zapříčiní vytlačení a uvolnění jejich obsahu. To znamená, že anální žlázky se za běžných okolností u zdravého psa vyprazdňují samy a není potřeba, abychom do tohoto procesu zasahovali. U některých psů se ale může přirozeně tvořit více sekretu, hustší sekret nebo jsou jejich žlázky uloženy hlouběji a proto je samovolné vyprázdnění náročnější. V těchto případech je potřeba návštěvy u veterináře žlázky pravidelně ručně vyprazdňovat.
Nečastějšími důvody nedostatečného vyprazdňování pachových váčků může být např. zácpa (příliš tuhá stolice), nebo naopak průjem (řídká stolice), málo pohybu, nedostatek prostoru pro tvorbu teritoria či nevhodná strava. Je známo, že ucpáváním análních žlázek trpí především menší plemena psů a psi ve městech (buldočci, kavalíři, maltézáčci, yorkšíři, jezevčíci, psi s krátkým ocasem a společenská plemena). Výjimkou ale nejsou ani kočky.
Nejste si jisti, zda právě Váš pejsek může mít problém s ucpanými análními váčky?
Nevíte jak se to projevuje?
Nejčastějším projevem je tzv. sáňkování, kdy se pes tře zadkem po podlaze a snaží se nashromážděného sekretu zbavit. Dalším častým znamením je okusování, olizování a škrábání u kořene ocasu. Pejsek může trpět bolestí při vykonávání potřeby, často zvedat ocas a mohou se objevit i kožní problémy v oblasti beder.
Léčba
Pokud máte podezření, že váš pejsek trpí ucpanými nebo zanícenými análními žlázkami, je nutná včasná návštěva veterináře. Ten může ručně anální žlázky vyprázdnit a doporučí další léčebná opatření jako například vypláchnutí análních žlázek či nasazení antibiotik nebo masti pro zklidnění napjaté anální oblati. V některých případech může zánět vést až k tvorbě abscesu, kde je potřeba chirurgického zákroku či dokonce vředů, kdy může být potřeba chirurgického odstranění analních žláz. To je však považováno za poslední možnost, jelikož může dojít k poranění svěrače a tím i fekální inkontinenci.
Prevence
Mívá Váš pejsek opakovaně problémy s ucpanými análními žlázkami?
Frekvenci návštěv u veterináře spojených s nepříjemným a stresujícím zákrokem můžete snížit nebo zcela vyřešit pravidelným podáváním Glandexu.
Glandex je doplňkové krmivo, speciálně vyvinuté pro psy a kočky, kteří mají problémy s análními žlázkami.
Obsahuje dokonale vyvážené množství vlákniny na podporu přirozeného vyprazdňování, trávicí enzymy, probiotika a protizánětlivé složky, které potlačují skryté infekce a omezují podráždění žlázek. Klíčové složky Glandexu jsou sestaveny tak, aby fungovaly již zevnitř, podchytily všechny skryté příčiny problémů s análními žlázkami a psům či kočkám pomohly vyprazdňovat anální žlázky přirozeně.
Glandex se prodává ve dvou variantách a to ve formě chutných válečků, které nabídnete svému pejskovi jako pamlsek nebo ve formě ochuceného prášku, který je vhodný také pro kočky.
- Podporuje zdravé anální žlázky
- Výsledky během 3-5 týdnů podávání
- Doporučeno veterináři
- Skvělá chuť žvýkacích válečků nebo prášku
- Zcela přírodní složení, vysoce kvalitní suroviny
Dalším vhodným doplňkem, který podporuje přirozené vyprazdňování je lososový olej.
Lososový olej má mnoho pozitivních účinků za celkové zdraví psa i kočky - posiluje imunitu, zlepšuje chuť k jídlu, zlepšuje stav srsti a kůže. Lahodný olej z norského lososa obsahuje přirozeně Omega 3 mastné kyseliny (EPA a DHA), které pozitivně ovlivňují mnoho metabolických pochodů v organismu. Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární, imunitní a centrální nervový systém.
Lososový olej pomáhá při řešení mnoha dermatologických obtíží jako je lámavost a vypadávání srsti, matná srst, lupy, vysychání kůže, řídká srst, záněty kůže, svědění kůže, alergické reakce, lysiny, ekzémy, problémy s pigmentací, poruchy imunitního systému, problémy s reprodukcí u psů i u fen.
Více o pozitivních účincích nejen lososového ale i dalších kvalitních olejů pro psy a kočky si můžete přečíst zde.