Proč chránit psa a kočku proti blechám a klíšťatům? Rizika, nemoci, prevence, řešení

Blechy

Blecha je nepříjemný parazit, živící se krví jedince, kterého si vybrala za hostitele. Zvlášť aktivní jsou samičky, které se musejí opakovaně vydatně nasát, aby byly schopny produkovat potomstvo. Nakladená vajíčka blech padají z napadených zvířat na zem, kde prodělávají postupný vývoj přes larvu, kuklu až po dospělce, který opět naskakuje na vyhlédnutého nešťastníka a vše se opakuje.

 

 

Blecha irituje psa či kočku opakovaným bodáním, které je samo o sobě nepříjemné a dráždící. Navíc u citlivých zvířat vyvolávají bleší sliny alergickou kožní reakci, která může u disponovaných jedinců dosáhnout hrozivých rozměrů. Tyto projevy, tzv. alergie na bleší kousnutí, je schopen navodit i jediný parazit a opakovaným sáním jej prohlubovat. Nezanedbatelný je i fakt, že právě blechy přenášejí jiného - vnitřního cizopasníka, totiž tasemnici psí.

Vývojový cyklus blechy trvá v domácnosti zpravidla 3 až 4 týdny. Jedna samička je schopna denní produkce několika desítek vajíček, po dobu až tří měsíců. Nejsou-li aplikována opatření na jejich likvidaci, může postupné promoření domácnosti bleší populací dosáhnout velmi nepříjemného stupně a kromě zvířecích členů domácnosti to pravděpodobně pocítí i rodinní příslušníci.

 

Klíšťata

Mírné zimy posledních let umožnily početní nárůst klíštěcí populace a celkový trend globálního oteplování bude tento vývoj zřejmě i nadále podporovat. Pes a kočka jsou tvorové, kteří, pokud nejsou chováni výhradně doma, jsou s rostlinným pokryvem v bezprostředním kontaktu. Možnost jejich napadení je podstatně vyšší než vpřípadě člověka – pohyb těla zvířete v keřovitém terénu a v bujné vegetaci je silným stimulem pro speciální smyslový orgán klíštěte, srst skrývá ideální vlastnosti pro snadné zachycení a vzápětí nabízí i spolehlivý úkryt.

 



Nasátí cizopasníci mohou při masivním napadení způsobovat ztráty krve a oslabovat svého nedobrovolného hostitele. Působení sekretu slinných žláz těchto parazitů vyvolává podráždění kůže v místě uchycení a často i tvorbu uzlíků, které se jenom pomalu ztrácejí. Mohou navíc přenášet zárodky infekčních onemocnění, u nás především lymské boreliózy, případně klíšťové encefalitidy.

 

Mezi nejčastější antiprazitika patří pipety (spot-on) a obojky proti blechám a klíšťatům

 

1. Pipety Frontline®

- Snadná aplikace

- Usmrcuje 98-100% dospělých blech během 24 hodin, ještě před zahájením reprodukčního cyklu parazitů. Působí kontaktem, k usmrcení blech není potřebné předchozí nasátí krve, spojené s iritací napadeného zvířete.

- Chrání pro dobu 2-3 měsíců.

- Přerušuje reprodukční cyklus blech. Usmrcuje dospělé blechy před zahájením produkce vajíček. Usmrcuje nově invadované blechy během 24 hodin.

- Usmrcuje klíšťata do 48 hodin, čímž minimalizuje riziko přenosu infekčních zárodků.

- Chrání po dobu min 1 měsíce.

- Je odolný proti vodě. Účinek není snižován zmoknutím, koupáním ani česáním.

 

Pro více informací ohledně účinných látek, doby působení, způsobu použití atd klikněte naleznete zde: Spot-on aplikace mezi lopatky

 

2. Obojky proti blechám a klíšťatům

Doba působení se liší v závislosti na značce. Nejdéle působícím obojkem je Kiltix. Je vhodný také pro štěňata od tří měsíců. Je k dispozici ve třech velikostech.

Obojky Bolfo jsou vhodné nejen pro psy a štěňata, ale rovněž pro kočky a koťata.

Obojek Scalibor působí nejen proti blechám a klíšťatům, ale také proti komárům a pakomárům.

Obojky Kiltix, Bolfo i Scalibor jsou voděodolné, nezpáchají, jsou bezpečné a spolehlivě působí proti blechám a klíšťatům.

 

Více informací ohledně účinných látek, doby působení, způsobu použití atd naleznete zde: Obojky proti blechám a klíšťatům

 

3. Ostatní antiparazitika 

Kromě pipet a  antiparazitních obojků proti blechám a klíšťatům můžete použít také šampóny, pudry, spreje, gely atd. Podrobné informace o jednotlivých antiparaziticích si můžete přečíst zde:  Antiparazitika a repelenty

 

Zdroj informací: Frontline, Bayer, Bioveta a.s.

Mohlo by vás zajímat:

Odstranění klíštěte u psa a kočky