Eklampsie - Příčina, příznaky, léčba, rizika, prevence

Eklampsie neboli poporodní odvápnění u psů je onemocnění, které postihuje zejména feny malých čistokrevných plemen (pudl, jezevčík, jorkšír, špic atd.) při porodu a několik nejbližších týdnů po něm a je způsobena nadměrným výdejem vápnníku a jeho následným nedostatkem v těle feny. V tomto článku se dozvíte jaké jsou příčiny vzniku eklampsie, příznaky tohoto onemocnění, léčba a prevence.

 

Jaká je příčina eklampsie u fen?


Eklampsie je zapříčiněna nadměrným výdejem vápníku z organizmu feny na konci březosti a při laktaci.

Březost - Plody v děloze nejvíce rostou v posledních třech týdnech březosti a fena jim musí dodat potřebnou výživu i stavební látky. V případě, že nemá dostatečný přísun v kvalitní potravě, používá k tomu rezerv svého vlastního těla.

Porod - Porod je velkou zátěží pro organizmus, dokončí zhroucení těchto rezerv a způsobí propuknutí onemocnění.

Laktace - produkce a výdej mléka. P sí mléko je vápníkem velmi bohaté a výdej z organizmu značný. Do této doby se také promítá většina klinických projevů eklampsie.

Proč jsou eklampsií postihována především malá plemena?

Důvodem je poměr mezi hmotností feny a štěňat. Vrh pěti jorkšírů představuje 15-20 % hmotnosti feny, zatímco vrh pěti retrievrů pouze 5-7 %. Fena malého plemene musí tedy pro tvorbu a výživu svých mláďat vynaložit relativně 3-4x více látek než fena velkého plemene. Totéž platí i pro tvorbu a výdej mléka.

 

Jak se eklampsie u fen projevuje?

- Neklid až úzkost feny,

- pohybové potíže,

- toporná chůze, trup i krk,

- končetiny se špatně ohýbají,

- záškuby,

- strnulý pohled očí nebo oči těkají z místa na místo,

- silný výtok slin nebo pěny doprovázený cvakáním čelistí,

- zrychlený, mělký, namáhavý dech,

- sliznice (tlama i spojivky) jsou promodralé,

- tělesná teplota bývá mírně zvýšena.


Léčba, rizika

Tento stav nastupuje během několika hodin a bez ošetření může skončit smrtí zvířete. Čím dříve je onemocnění podchyceno, tím větší je naděje na úspěch. Léčebné výsledky jsou poměrně dobré. Proto neprodleně kontaktujte veterinárního lékaře, který nasadí léčbu injekčními přípravky.

Déle trvající stav nadměrně zatěžuje zejména oběhová ústrojí a plíce (akutní nebezpečí otoku plic) a některý z těchto orgánů nemusí zátěž vydržet.

 

Prevence

Je možné předejít eklampsii zvýšením krmné dávky?

Pouhým zvýšením krmné dávky preklempsii nepředejdeme. Krmná dávka březích fen v druhé polovině březosti musí být především kvalitní natolik, aby zaručila dobrý vývoj zárodků a navodila v těle feny stav pro spuštění tvorby mléka. Odborně se tomu říká, že krmná dávka musí obsahovat dostatek nezbytných aminokyselin, minerálních látek a vitaminů, prakticky to znamená, že krmivo musí být bohaté na bílkoviny.

Energeticky příliš bohatá krmná dávka naopak může způsobit nadměrný růst plodů a pak obtíže během porodu pro jejich absolutní velikost.

Více informací naleznete v článku: Jak a čím krmit březí a laktující fenu

Po porodu je dobré přidávat např. přípravek Canina Calcium Citrat (nejsnáze vstřebatelný vápník) nebo Canina Petvital Mineral-Tabs (k vyrovnání nedostatku vápníku, pro dobrý růst kostí, pro uspokojení zvýšené potřeby vápníku během březosti a kojení)

 

Zdroj: Psovi přítelem v nesnázích od MVDr. Petra Skalky